Historia najstarszego szpitala w Kielcach rozpoczyna się w 1827 roku. Wtedy to, opierając się na środkach społecznych, powstał Szpital Instytutowy. Początkowo działał pod zarządem Towarzystwa Dobroczynności, a w 1832 roku pieczę nad nim przejęły władze państwowe. W 1833 roku Szpital Instytutowy przeszedł pod zarząd miasta pod nazwą Szpital Miejski św. Aleksandra.

20-łóżkowy szpital nie mógł zaspokoić potrzeb mieszkańców Kielc, w 1837 roku wybudowano więc budynek przy ul. Dąbrowskiej (dziś ul. Kościuszki), a z biegiem lat rozbudowywano go. W 1945 roku na krótko patrona placówki zmieniono na Tadeusza Kościuszkę, a na początku lat 50. szpital zyskał rangę wojewódzkiego.

Po kilku przemianach, w 1990 roku ostatecznie powrócił pod skrzydła władz miejskich, a w 2003 roku także pod opiekę św. Aleksandra. W 2006 roku rozpoczął się dla szpitala okres dynamicznych zmian. Z dniem 1 lipca 2006 roku udzielanie świadczeń medycznych rozpoczął Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Św. Aleksandra w Kielcach, a w 2011 roku właścicielem placówki została spółka Artmedik, wprowadzając w szpitalu nową jakość opartą na nowoczesności, ale i wieloletnim doświadczeniu.

Przy Szpitalu Kieleckim znajduje się kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Kaplica ta w obecnej postaci istnieje od 1867 roku i została wpisana do rejestru zabytków i podlega przepisom o ochronie dóbr kultury.

Tagi :